Pulmade korraldamine

Siin blogis annan Sulle, hea lugeja, ülevaate, kes olid meie pulmapäeva korraldustiimis ehk partnerid, keda meie oma pulma valisime. Ehk saad Sinagi siit inspiratsiooni, ideid, kontakte.

#helanditepulm

Kui kõlas maagiline JAH, ja hakkasime pulmapeo plaane tegema, olid mul sisuliselt pooled koostööpartnerid juba teada. Ma ei pidanud väga palju nuputama, kes on pulmaisa, pulmaansambel, peokoht jne. Oli vaid ühe käe sõrmede jagu teenusepakkujaid, keda googeldasin, küsisin/lugesin FB pulmagruppidest või keda soovitasid teised kogenud teenusepakkujad. Soovitusturundus (WOM) on ikka üks võimsamaid turundusviise.

Pulmapeo koht

Kõige tähtsam ja ilmselt üks esimesi asju, millest kõik alustavad, kui on omavahel pulma kuupäev kokku lepitud ja külaliste nimekiri koostatud, on pulmapeo koha valik. Kuigi pole ka harvad juhused, mil pulmapäeva muudetakse ainuüksi seetõttu, et unistuste pulmapeo koht on sel kuupäeval kinni. Meil õnneks seda ei juhtunud – broneeringu tegime 8 kuud ette, sageli tehakse seda isegi 2 või 1,5 aastat varem.

Toitlustus oli meil Ammende poolt, seega sel teemal siin juttu ei tule, kui, siis nii palju, et meil oli 3-käiguline õhtusöök, ööbuffee ja ööbijatele hommikusöök. Meile oli äärmiselt oluline, et külalised tühja kõhtu tundma ei peaks ja seda nurinat õnneks kuulda ei olnud. Aitäh Ammende personalile.

Meie pulmapidu toimus Villa Ammendes.

Kasulikud nipid pulmapeo koha valikul

 • Pulmastiil –  kui stiiliks on “maalähedus”, siis loss ei ole sobiv valik, küll aga sobivad turismitalud, küünid jms kohad.
 • Külaliste arv – oluline nii peosaali mahutavuse osas, kui ka ööbimise pakkumise vaatest. Tuleb läbi mõelda, kas pakute ka ööbimist  ja kui vastus on jah, siis kas selle eest maksavad külalised või läheb see pruutpaari eelarvest.
 • Logistika – kui suurem osa külalisi elab Põhja-Eestis, siis võiks mõelda, kas on mõtet nii ennast, kui enamikku seltskonnast vedada Kagu-Eestisse? Me ei saa üle ega ümber mõtlemast väiksemale ökoloogilisele jalajäljele! Vähem sõitmist=väiksem kahju keskkonnale. Lisaks nii enda, kui külaliste ajakulu. Kas sõita peole 2 tundi või 40 minutit, on tänapäeval, uskuge mind, kõigi jaoks ülimalt tähtis ja ilusaid kohti leidub mei armsas Eestis igas maakonnas! Ja otsesed kulud – jällegi nii teile endale, kui ka külalistele, kes peavad lisaks kingituste, riiete jms kuludega veel arvestama aina kallineva kütusekuluga.

Pulmaisa/ema

Tähtsuselt sama oluline valik, nagu pulmapeo koht. Jällegi meil läks selle teemaga väga lihtsalt.

Meie pulmaisa oli Hannes Lents.

Hannesega oli mul varasem kokkupuude ühe uusaastapeo korraldamisega olemas ja ma teadsin ta käekirja. Lisaks oli Hannes meil ka tseremooniameister. Kõikidel pulmaisadel ei ole õigust ametlikku tseremooniat läbi viia, aga kuna meie olime ametliku registreerimise varem teinud, siis meile see variant sobis.

Kasulikud nipid pulmaisa valikul

 • Pulmaisa kogemus – kuigi nooremale põlvkonnale, kes peale kasvab ja oma ärisid alles alustavad selles sektoris, peab ka keegi võimaluse andma, siis teile kui pruutpaarile ei pruugi võhivõõras ja vähese kogemusega inimene sobida. Väga oluline on see, kuidas pulmaisa peo käima tõmbab ja seda ka lõpuni üleval hoiab. Tihti külalised hindavad pidu hiljem just selle järgi. Sa ju tahad, et Su pidu on põnev hetkest, mil külalised saabuvad.
 • Pulmaisa stiil – jällegi leian, et nii nagu on teie pulmastiil, peab sellele vastama ka pulmaisa. Kuidas seda teada saada? Ehk on tal see kodulehel kirjas, vestluse käigus, pildid jms. Kõik peab klappima – mina mõtlesin isegi välimusele. Ma ei saanud lubada glamuursesse lossipulma suure õllekõhuga, mittenägusa välimusega pulmaisa. Nii et jah, mis seal salata, ka šarmantsus on see, mis sellistel sündmustel loeb – kiida heaks või laida maha. 
 • Pulmaisa hind – võtsime võrdluseks paarist kohast veel pakkumised. Erinevused olid tipptegijate vahel ca 200-300 eurot. Imestan, miks pulmaisad ei pane hinnakirju välja, väga tüütu oli hinnapäringuid võtta. Võiks olla mingid paketid ja alles siis, kui need ei sobi pruutpaarile, uurivad nad huvi korral täpsemat hinda. Olen kindel, et pulmaisade tellimuste arv suureneks, kui hinnad oleks avalikult üleval. Kogu tarbimiskultuur liigub sinna, et aina vähem viitsitakse küsida hinnapakkumisi, klient tahab oma aega targalt kasutada ja baasinfo leida kodulehelt!

Pulmakorraldaja

Esiteks peaks mõtlema, kui palju teil on külalisi tulemas. On väga suur vahe, kas tulemas on alla 50 külalise, 80 või lausa 200 inimest. Kuna meie pulmakülaliste nimekiri oli 50 ringis, siis ma leidsin, et pulmakorraldajat meil pole vaja ja piisab ühest heast pulmaisast, seda enam, et mul endal oli suurte sündmuste korraldamisega varasem kokkupuude olemas.

Hoolimata varasemast kogemusest, oleks ma juba üle 50ne külaliste arvu puhul kindlasti pulmakorraldaja valinud. Ära kindlasti alahinda seda teenust, sest meelerahu tähtsal päeval maksab ka lõpuks midagi!

Pulmakorraldaja on selleks, kes aitab kaasa mõelda, aitab korraldusega, leiab sobivad kontaktid ja lisaks on sel päeval abiks olemas, et pruutpaar ei peaks ise pisiasjade pärast stressama. Pea meeles, Sa abiellud üks kord ja Sa pole selles maailmas sees, ma ei liialda, kui ütlen et Sa ei tea selle valdkonna asjadest/trendidest isegi 50% – kõik info ei tule Googlest ja sotsiaalmeedia otsingutest välja! Aga korraldajatel on kõik see DETAILNE info olemas, sest nad puutuvad sellega kokku IGA PÄEV!

Meil täitis mingil määral pulmakorraldaja rolli lilleseadete tegija, ta tegi seda omast vabast tahtest, me polnud seda teenust otseselt tellinud, tellisime vaid lilleseaded. Oi, kui palju häid mõtteid Ritalt tuli, oleme ülimalt tänulikud Ritale Pruutpaar.ee-st. Lisaks aitas ta viimasel hetkel organiseerida tervitusseina.

Fotograaf Diana Und

Kasulikud nipid pulmakorraldaja valikul

 • Külaliste arv – Sinu päev peab olema stressivaba ja kui Sul on  tellitud pulmakorraldusteenus, võid kindel olla, et Sa ei pea kõige eest ise vastutama. Lõpuks maksab ka see midagi, et Sul on kerge olla ja ei pea muretsema pisiasjade pärast, keegi teine jookseb ja möllab teie eest
 • Kogemus –  ka siin on palju tegijaid, uutest tulijatest kuni vanade kaladeni. Siin kehtib sama asi, et suhelge omavahel ja vaata, kas tekib hea tunne pärast vestlusi või mitte. Hindade osas ei oska ma omast kogemusest öelda, sest me ei kasutanud seda teenust. Uuri lisaks Pruutpaar.ee näiteks Egerta.ee või StoryStore.ee
 • Pulmakoordinaator – on ka variant, kes aitab osaliselt või ainult pulmapäeval. Uuri ka neid võimalusi FB pulmagruppidest või Googlest.

Fotograaf, fotobox ja videograaf

Mõlemad väga tähtsad teenused, ilma milleta ei saa, sest see imeline päev tuleb ühel või teisel viisil salvestada. Meie siiski videograafi ei palganud, eks näis, kas hiljem kahetseme või mitte. Mulle meeldib vaadata pilte – pärast pidu, 5, 10, 20 jne aasta pärast. Lisaks ei olnud eelarves selleks piisavalt ruumi.

Fotograaf – taaskord läks mul selle teenuse valikuga ülimalt lihtsalt, sest meie tutvusringkonnas oli valdkonnaekspert olemas! Milline au ja rõõm on omada ägedat tutvusringkonda

Meie pulmafotogtaaf oli Diana Unt.

Päikeseloojangu pildid
Foto: Diana Unt

Sorry, aga ma ei oska mitte kedagi peale Diana soovitada, meile tema stiil meeldib ja kui pildid neli kuud hiljem kätte saime (ooteaeg oli pikk, aga pilte oli ka 1000 ringis), ei pidanud ma grammigi oma otsust kahetsema. Samuti ei võtnud ma muid võrdlevaid pakkumisi – siin olin ma klapid peas ja sihikindel. Meie pulmad pildistab tippfotograaf – Diana Unt.

Samuti oli Diana plussiks see, et ka tema aitas kaasa mõelda, pakkus erinevaid detaile ja isegi pulmamänge! Lisaks on tal omakorda suur valdkonna tutvusringkond, saime nii mõnegi hea teenusepakkuja kontakti temalt.

Fotobox – olin selle ettevõttega koostööd teinud, ja ei tulnud pähegi valida kedagi teist selles sektoris. Fotobox on üks osa meelelahutusest külalistele, ise me sinna väga ei jõudnudki, aga hiljem, kui pildid kätte saime, siis tundus, et  külalistel oli ilmselt rõõmu palju.

Kasulikud nipid fotograafi valikul

Fotograafi stiil – nii palju, kui on fotograafe, on ka nende eri stiile. Uuri nende tehtud töid.

Fotograafi hind – üldjuhul on fotograafidel hinnad kodulehel väljas, mis on väga tore, sest nii ei pea tülitama ilmaasjata tegijat. Hinnad sõltuvad kogemusest, asukohast (kuhu ta peab tulema) ja kui kauaks fotograafi soovitakse: ainult ilupildid 2 tundi, terve päev, pool päeva jne. Tegijaid on väga palju ja üldiselt leiab igaüks omale sobiva stiili ja hinnaga fotograafi.

Valmis pildid – millises pilvefailis ta neid teile hiljem jagab? Uuri seda enne diili tegemist. Dianal on väga kaasaegne digikeskkond selleks valitud, pildid on kategooriate järgi: näiteks sättimine, ilupildid, grupipildid, päikeseloojang jne. Meie külalised olid igal juhul sellest tehnilisest lahendusest hämmingus.

Pulmariided

Pulmariietega hakatakse samuti tegelema päris varakult, sest unistuste pulmakleidi võid leida esimesest pulmasalongist või hoopiski kulub selleks mitu kuud.

Meie lugu oli kõike muud kui traditsiooniline. Ma räägin siiski lühidalt, aga teie ärge seda teed pigem minge, sest sellega oli ka omajagu stressi.

Minu pulmakleit pärit salongist Pulmakleit.ee

Leidsin selle salongi oma juuksuri majast täiesti juhuslikult, broneerisin aja ja kohale jõudes leidsin unistuste kleidi 30 minutiga ning see oli vaid 10 päeva enne pulmi. Aega kulus veel kleidi lühemaks ja lõhiku tegemisele, nii et kätte sain kleidi ca 5 päeva enne pulmi. Uhhuu, nats ikka oli pinge üleval, mis siis kui… jne.

Sama olukord oli ülikonnaga – kuna meil oli pidu augusti lõpus ja kihlatul oli suvel kiire tööaeg, siis lõpuks leidsime aja paar nädalat enne pulmi riideid otsima minna. Käisime läbi spetsiaalsed poed, kaubamajad, ostukeskused ja peamine jama mis oli, polnud õiget suurust, hooaeg oli läbi ja valik pidulikke ülikondi enamus kohtades väike. Lõpuks leidsime sobiva ülikonna ühest Ülemiste keskuses  asuvast ülikonnapoest, ma selle nime enam ei mäleta. Igal juhul lõpp hea, kõik hea. Külalised väga kiitsid lisaks pruudi kleidile ka peiu riietust, nii et me nägime oma pulmas suurepärased välja, aga viimasele minutile seda tööd ei tasuks kindlasti jätta.

Jalanõud – läksime kihlatuga mõlemad seda teed, et me ei ajanud taga spetsiaalseid pulmakingi, vaid otsisime tavalistest kingapoodidest riietuse juurde sobivad. Ma ei räägi sellest, et mu kontsa kõrgus oli 11 cm, aga ma tahstin seda ja kannatasin, õhtul olid peo ajal muidugi tennised. Minu jaoks olid paljud spetsiaalsed pulmakingad nii vanamoelised, et ma parima tahtmise juures poleks ka neid jalga pannud, ilu nõuab ohvreid ja kui väga tahad, peab vastu ka kõrgel kontsal terve päev – valikute küsimus, eks. See päev on ikkagi üks kord elus!

Kasulikud nipid pulmakleidi valikul

 • Pulmakeidi stiil (lõige) – palun vali kehatüübi järgi, mitte selle järgi, mis hetkel on moes. Kui ikka piitspeenikest keha ei ole, siis merineitsi või kitsas stiil võib kogu peo ära rikkuda, Sa ei jaksa kõhtu sees hoida, pildid ei tule ilusad jne. Vaata kehatüübile sobivaid kleidilõikeid SIIT.
 • Individuaal õmblus – on mega hea mõte, mille teed ma ise alguses läksin, aga kui kleit valmis sai ja selleks ajaks olid pulmapeo detailid ka paigas, ütles minu vaist, et ohei – see on ilus kleit, aga mitte sellele sündmusele. Ma ei oska öelda, kuidas seda saaks ära hoida – kogenud pulmakleitide tegija ehk ja materjali valik? Ma arvan, et ma läksin mõlemaga veidi alt ja süüdistada saangi vaid iseennast. Usun, et see kaunis kleit leiab kindlasti mõnel muul sündmusel kasutust.
 • Salongi valikud – salonge on väga palju, googelda, otsi. Leiad erineva stiili ja hinnaklassiga.
 • E-poed – oli ahvatlus välismaistest e-poodidest tellida, kus taaskord valik suurem, ilusamad, aga siiski ma ei julgenud seda riski võtta. Ei viitsi 400 eurot magama panna, kui hiljem selgub, et pettus, tagastamise probleemid vms. jamad. Kuna mul on välismaiste e-poodidega olnud ebameeldivaid kogemusi, siis see valik läks kohe cancelisse.
 • Hinnad – Minu kleit maksis alla 500 euro, peiu ülikond alla 500 euro ja ma ei näe mingit põhjust, miks peaks kaks või kolm korda kallim riietus olema. Eriti pruudi kleit, mida ilmselt enam kunagi ei kasuta. Ülikonda saab muidugi veel ka edaspidi kanda.

Lilleseaded – dekoratsioonid

See oli üks ainukesi suuremaid teemasid, kus mul nipsust ühtegi tuttavat ega varasemat koostööpartnerit enda kontaktivõrgustikust võtta ei olnud. Ammende personal oli väga abivalmis erinevaid kontakte jagama, kaasa arvatud dekoratsioonide teemal.

Meie pulma dekoratsioonide eest vastutas pruutpaar.ee

Üks kindel põhimõte oli mul veel kogu korralduse juures – kui pidu toimub Pärnus, siis järelikult suurem osa teenuseid ostan ma selle kandi tegijatelt. Miks peaksin maksma transpordi kinni (pluss suurem keskkonna jalajälg) Tallinnast, kui häid tegijaid, eriti Pärnust, leidub küllaga. Kuulasime hoolega, mis kontakte Ammende meile jagab ja nii leidsime imearmsa Rita Kaasi, kes hoolitses pruudikimbu ja kogu peo dekoratsioonide eest. Ta organiseeris kõik ja tegi nii nagu mina soovisin – valgetest orhideedest rippuv pruudikimp kuni unistuste pulmakaareni välja. Ei olnud ma talle kerge klient, sest soovisin mitmeid teistmoodi lahendusi, aga kõik sai tehtud.

 • Lillede sordid – see osa oli raske, sest mul otseselt pole lemmiklille, või noh on, aga need polnud augustis teemaks. Vali hooaja järgi, nii on kindlasti soodsam. Õnneks on igas kuus mõne püsilille tipphooaeg.
 • Lillede värv – oli samuti raske ja lõpuks ma jäin valge värvi juurde, aga olen rahul, sest Ammende kirjus interjööris ja üldse august kui värvikirev aeg, siis valge rahustas seda kirjut värvide maailma.
 • Pruudikimbu kuju – neid on ka mitmesuguseid, mina leidsin inspiratsiooni pruudikimbust Pinterestist, mulle näiteks meeldis rippuv kimp.

Pulmameik- ja soeng

Taaskord ei pidanud ma selle teemaga pead murdma, sest meikar oli lausa oma pereringist võtta.

Pulmameigi ja soengu tegi keilyjumestus.eu

FOTO: DIANA UNT

Kasulikud nipid pulmameigi valikul

 • Tee kindlasti proovimeik – hoolimata sellest, et olin oma tütre meigis käinud lugematu arv kordi, tegime ikkagi proovimeigi, sest pulmameik on midagi muud kui peomeik, fotomeik vms. Meil tuli juba proovimeik suurepärane välja, õigel päeval muutsime vaid pisiasju. Proovimeigist läksin otse oma tüdrukuteõhtule NOA restorani.
 • Proovisoeng -taaskord ei tohi alahinnata. Mina tegelikult alguses tahtsin ühte teist soengut, mille kohta mu meikarist tütar ütles, et ta sellist ei oska teha ja läksingi siis päris juuksuri juurde. Soeng oli kena, aga ei sobinud mulle absoluutselt. Seega olen ülimalt õnnelik, et ma tegin proovisoengu. Lõpuks minu soeng oli lihtne – sirged sätitud juuksed. Kuskil pole kirjas, et pulmasoeng=lokisoeng või ülespandud soeng vms, eriti kui see kandjale üldse ei sobi – astu julgelt igasugustest ammustest aegadest tulnud traditsioonidest lihtsalt kõrvale. Unusta normaalsus ja ole julgelt Sina ise! Mina väga kuulasin ja jälgisin oma sisetunnet ja järgisin vähem traditsioone ja reegleid. Ahjaa, juba unustasin, ma tahtsin veel minna ka juuksepikenduste teed – taaskord jumal tänatud, et sai proovimas käidud, sain teada, et pikad juuksed pole üldse minu teema. 🙂
 • Hinnad – nii lõplik pruudimeik  ja -soeng kui ka proovimeigid ja -soengud on päris märkmisväärne kulu. Mina näiteks sättisin proovisoengu sellele päevale, kui oli üks teine üritus. Seega säti need päevadele, kus Sul on mingi muu sündmus, kus Sa ise peaosaline ei ole. Ja ilmselt midagi nii hullu välja ei tule, et ei kannata ruumist isegi välja minna.

Pulmakutsed

Pulmakutsete teemal on mul pikem lugu kirja pandud SIIN. Ja loe ka minu varasemaiod blogisid.

Kasulikud nipid pulmakutsete valikul

 • Materjal – paber, plastik või aina populaarsust koguv digipulmakutse? Säästa keskkonda ja vali digipulmakutse. Paketid leitavad SIIN.
 • Digipulmakutse kasud – hind on kokkuvõttes soodsam, sest pulmaveebile saad lisada ka külaliste nimekirja, laua plaanid, kingi nimekirja, riietuse stiildi, majutus jne. Juhul, kui on rahvusvaheline pulm, siis saad lisada toimumiskoha linna ja hotellide kohta infot. Ehk ühe kutsega saad nii palju informatsiooni välja, kui vajalikuks pead.
 • Kutse stiil – olenemata sellest, kas otsustate füüsiliste või digikutsete kasuks, vajab ka kutse kindlat stiili, mis peaks haakuma kogu pulmastiiliga. Vaata ägedaid ideid SIIT. Kõike ideid on võimalik ka digipulmakutsetel rakendada.

Pulma ansambel

Pulma ansambli valik on ka üks teema, millega peaks hakkama tegelema kohe, kui pulma kuupäev ja koht on paigas, sest ka ansambleid broneeritakse pikalt ette ja kui ikka soov saada lemmikesineja, siis ei tasu jätta seda viimasele hetkele. Kuna mul oli varasem kokkupuude selle ansambliga olemas ja nad mulle väga meeldisid, siis meil ei tekkinud isegi diskussiooni, kas võiks keegi teine olla. Pidu, mis nad meile tegid, oli ülimalt vinge! Meie jäime väga rahule Remindersi poistega ja julgen soovitada ning lisaks nad olid täitsa mõistliku hinnaga.

Meie pulmapeo ansambel oli Reminders.

Muud väiksemad teenused

Pulmatort – valisime kohaliku Pärnust, Lauré Koogistuudiost. Kindlasti mine kooki maitsma, küsi üle suurused, kohale toimetamise aeg, serveerimise alused ja korrused jms. Siin ma natuke pettusin, kuna puudus ettekujutus, milline näeb välja 45 tassikoogiga serveering. Minu jaoks jäi pulmatort, mis meil koosnes tassikookidest, ” mõõtmetelt lahjaks”, kuna varasemalt olin oma elus suuremate tassikookidega kokku puutunud ja minu ettekujutuses pidi pulmatort palju grandioossem välja nägema. Ega muud polnudki, lihtsalt ei tekkinud seda wow-momenti, kuna kõik oli nii pisike (nagu laste koogid kahel pisikesel korrusel) ja see efekt kadus kuidagi Ammende suurtesse ruumidesse täitsa ära.

Avatants – kuna me ei osanud seltskonnatantse, siis otsustasime, et niisama tammuma me ka ei hakka ja õppisime selgeks avatantsu oma lemmikmuusika (Lady Gaga, Always Remember Us This Way) saatel. Õpetajaks andekas noor treener Adelia Tammkõrv, D7 tantsukoolist. Juba Adelia energia pärast tasub just tema poole pöörduda.

Kingilaegas, pulmaraamat, lauanumbrid jms pulmastaff – meie valik oli BellaDisain. Üldiselt me selle ralliga kaasa ei läinud, et seda pulmastaffi peaks väga palju kokku ostma, taaskord püüdsime säilitada keskkonnasäästlikku mõtteviisi ja pealegi on need märkimisväärselt suur kulu.

Meie moto: vähem on parem, aga see vähene, mis on, olgu väga hea!

KüünetehnikIluIdüll, küünetehnik Aire. Pediküür tehnik Grete. Oi, kuidas mulle ka siin soovitasid kõik prantsuse maniküüri. Jällegi ma ei tahtnud kuuldagi sellest, sest 99% pruutidest kannavad prantsuse maniküüri, ma ei taha olla selle 99% sees, tahan olla 1% sees. 🙂

Ehted – kõrvarõngad SNÖB. Käevõru NOMINATION Ülemiste.

Loodan, et sellest blogist oli Sulle kasu oma unistuste pulma korraldamisel. Loodetavasti nii mõnigi kontakt või idee siit blogist paneb ka teie pulma tõeliselt särama!

Scroll to Top